FAQ - Na co se ptáte

Dotaz 1

Potřeboval bych si najít zubního lékaře. je u Vás možnost ? jsem z domažlicka, a tady je to už všechno hodně zaplněné. mám Vojenskou zdravotní.

Odpověď

Na naší klinice ošetřujeme pacienty zejména v praktické výuce studentů stomatologie, to byste musel jednoznačně  akceptovat. Nebo poskytujeme zubní ošetření z nějakého důvodu, pro který není možné provést ošetření u Vašeho praktického zubního lékaře , případně při nutnosti specializované péče. Pokud by bylo nutné Vás ošetřit na stomatologické klinice, budete u nás ošetřen na základě doporučení Vašeho praktického zubního lékaře.Vzhledem k Vašemu bydlišti nevidím jako přínosné abyste cestoval do Plzně.

Seznam zubních lékařů, kteří přijímají (registrují) nové pacienty  najdete zde: https://www.dent.cz/clanek/388-seznam-zubnich-lekaru-kteri-prijimaji-registruji-nove/

Dotaz 2 - Vyšetření na Stomatologické klinice 1

Manžel má dlouhodobé problémy se zuby a zánětem dásní.které neustupují ani po vytržení  zubu. Zubní lékařka co k ní dochází  to asi není schopna  vyřešit.Prosím tedy o radu co má udělat aby se k Vám dostal na vyšetření. Co potřebuje k vyšetření u Vás na klinice.

 Odpověď

Posoudit zda je nutné vyšetření u jiného specialisty musí vždy příslušný praktický zubní lékař u kterého je každý pacient registrován. Ten musí v případě že požaduje specializované vyšetření , pacienta vybavit žádankou s uvedením důvodu odeslání k odbornému vyšetření, doplnit anamnestické údaje o proběhlých vyšetření , RTG a o proběhlé léčbě (všechny výsledky a rtg snímky  poslat s pacientem). Nemusí se jednat vždy o kliniku, existují ambulantní specialisté např. parodontologové, stomatochirurgové. Pro vyšetření na příslušném oddělení stomatologické kliniky se můžete objednat telefonicky ( nutné mít vše viz výše).

Dotaz 3 - Vyšetření na Stomatologické klinice 2

obracím se na Vás s prosbou, zda by bylo možné mi poskytnout konzultaci ohledně již cca 3 roky trvající neustálé bolesti pravé dolní čelisti (bolest jde až k uchu a někdy i pod pravé oko). Mám tam 3 mrtvé zuby s vyplněnými kanálky + velký parodontální chobot právě u jednoho zubu, který byl před lety léčen pro rozsáhlý zánět. Svého stomatologa mám, ale s mými problémy si neví rady. Kanálky jsou prý zaplněny dobře. Prosila jsem jej o doporučení na parodontologii, ale říkal, že mi ho nedá, že to zvládneme tam - akorát se s tím nedělá nic, kromě toho, že mi udělal výplach, když se chobot zanítil a doporučil chodit pravidelně na dentální hygienu, kam samozřejmě chodím. Problém nemizí a já vůbec nevím, kam a na koho se obrátit. Poslední RTG mám z léta tohoto roku (mohu vzít s sebou). Pokud by byla konzultace možná, prosila bych o předběžnou cenu. 

Odpověď

 Vyšetření na stomatologické klinice se děje na základě doporučení od praktického zubního lékaře. Toto není „administrativní“ opatření, ale má za cíl aby, léčení bylo racionální a podložené informacemi o proběhlých diagnostických a léčebných opařeních. Proto by Váš lékař Vás měl na odborné vyšetření na specializovaná pracoviště odeslat s příslušným doporučením a lékařskou zprávou, popisující historii choroby, provedené diagnostické i léčebné výkony včetně rentgenových snímků. Je na vzájemné domluvě mezi Vámi a Vaším ošetřujícím lékařem abyste Vaše potíže probrali a společně řešili.


Dotaz 4 - Ošetření v anestezii 1

chtěla bych se zeptat zda u vas děláte trhání zubu pod celkovou narkozou a kolik to u vas stoji.

Odpověď

ve FN Plzeň neprovádíme ošetření v analgosedaci. Poskytujeme možnost sanace pacientů v celkové anestezii, která je ale vzhledem k limitované kapacitě určena hlavně pro pacienty s výraznou duševní poruchou (těžká mentální retardace a jí podobné syndromy), u kterých není jiný způsob ošetření možný.


Dotaz 5 - Ošetření v anestezii 2

Chtěl bych si nechat vytrhnout zub osmičku, který je špatně přístupný a hrozí riziko, že se při trhání také rozlomí a bude nutno ho sekat. S ohledem na špatné zkušenosti s podobným zákrokem, bych rád preventivně tento zákrok prodělal v anestezii, nebo dle posouzení odborníkem. Mohl by jste mi prosím poradit, na jaké pracoviště, případně na koho se konkrétně z lékařů mohu obrátit?

Odpověď

extrakce „osmíček“ provádíme běžně v místním znecitlivění, výkon „preventivně v anestezii“ nedává smysl, pokud není jiný důvod pro podání celkové anestezie. Pokud máte zájem o ošetření v celkové anestezii na přání nemocného – nabízí jej řada pracovišť, nejen naše klinika, výkon však není standardně hrazen zdravotního pojištění, u nás stojí 2300 Kč o náklady na hospitalizaci a předoperační vyšetření, celkově vychází ošetření v CA na cca 5 tisíc Kč. K vyštření a případnému objednání k výkonu se můžete dostavit s doporučením od svého ošetřujícícho lékaře na stomatochirurgickou ambulanci naší kliniky každý pracovní den v ordinačních hodinách.

 Dotaz 6 - Ošetření v anestezii 3

Jsem psychiatrem uznána jako neošetřitelný pacient v běžném stomatologickém režimu.odpovídám na Váš dotaz ohledně sanace chrupu v analgosedaci nebo celkové anestezii.

Odpověď

Odpovídáme na Váš dotaz ohledně sanace chrupu v analgosedaci nebo celkové anestezii. Upřesnění za jakých podmínek hradí VZP ošetření chrupu v CA najdete např. zde: https://www.vaclavkrasa.cz/poradna/dotazy-a-odpovedi/ostatni/zubari--21618.html Reálné podmínky poskytování těchto služeb pro dospělé jsou identické a dané úhradovou vyhláškou, která nepočítá pro ošetřování zdravých dospělých s úhradou analgosedace ani celkové narkózy ze zdravotního pojištění.Cena ošetření dospělých pacientů v premedikaci je podle ceníku naší kliniky 600 Kč za hodinu. Pro ošetření chrupu v celkové anestezii je zapotřebí aby Vaše zdravotní pojišťovna pro Vás schválila úhradu celkové anestezie předem v tzv. režimu „Zvýšení úhrady“. V tomto smyslu jsou podmínky shodné pro všechna klinická pracoviště. Na naší klinice v současné době doháníme skluz, vzniklý v důsledku omezeného poskytování anestezii v průběhu Covidové pandemie, a máme zatím rozsáhlý seznam dětí a hendikepovaných pacientů pro tato ošetření, kteří budou zváni k ošetření přednostně. Z tohoto důvodu Vám nemůžeme nabídnout žádný brzký termín, určitě ne do konce tohoto roku. Pokud jde o finanční stránku péče o Váš chrup – nejlacinější je vždy prevence.Toto by Vám za obvyklých podmínek měl poskytnou i Váš stomatolog (píšete, že máte stomatologa) i bez analgosedace a celkové anestezie (s případnou premedikací, kterou by vám mohl doporučit i Váš psychiatr) . Doporučujeme Vám, abyste se zaměřila na racionální řešení stavu Vašeho chrupu s Vaším stomatologem, a ve spolupráci s psychiatrem jste se snažila zvládnout i takovou situaci, jako je ošetření chrupu.


Dotaz 7 -Implantáty

přišel jsem o 2 vlevo nahoře, což je dost vyditelný problém. Moje zubní lékařka mi navrhla at se poptám na klinice za jakých podmínek i hlavně cenových by bylo možno realizovat tento implantát.

Odpověď

Pokud máte zájem o ošetření implantáty, je nejprve nutné provést Vaše vyšetření (včetně 3D CBCT) a na jeho základě lze posléze stanovit zda a jaké ošetření je možné. Cenově se podobný typ výkonu pohybuje v částce od 15 000 Kč za 1 implantát bez protetiky.

 

Dotaz 8

Trápí mě již několik let vnitřní strana rtů a tváře. Rty svědí a vytváří se malé  někdy bílé mapky, které mě neustále nutí si je okusovat. Po horkém nápoji, kávě, žvýkaček se to vždy zhorší. Obvodní doktorka mi doporučila právě vaši kliniku, jelikož u nás to nikdo nedělá.

Odpověď

Potíže které popisujete mohou mít řadu celkových příčin, mohou být způsobeny jak celkovým onemocněním tak i příčinou v dutině ústní. Pro objednání na naší klinice - nejspíše na parodontologii potřebujete doporučení k odbornému vyšetření se všemi výsledky provedených vyšetření a zprávou o Vašem celkovém zdravotním (viz - objednání). Určitě Vám doporučuji, abyste nejprve svůj problém s dutinou ústní nejprve řešila s Vaším ošetřujícím zubním lékařem / lékařkou, případně se specialistou parodontologem ve Vašem okolí.