O klinice

Stomatologická klinika je zdravotnickým, vzdělávacím a vědecko-výzkumným pracovištěm Fakultní nemocnice Plzeň a Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy. Poskytuje specializovanou léčebně-preventivní péči v rámci celého spektra všech stomatologických oborů a specializací. Péče je zaměřena na prevenci, diagnostiku a terapii nemocí dutiny ústní, čelistí, obličeje a krku, ať už jsou povahy vývojové, úrazové, zánětlivé, nádorové nebo estetické. Na osmi odděleních kliniky, které korespondují s příslušnými podobory zubního lékařství (konzervační, protetické a dětské zubní lékařství, parodontologie, ortodoncie, orální medicína, orální a maxilofaciální chirurgie) jsou ošetřováni registrovaní pacienti i nemocní doporučení lékaři různých odborností.

Komplexnost péče o pacienta zajišťujeme i díky úzké mezioborové spolupráci s ostatními klinikami a odděleními FN Plzeň. Máme exkluzivitu v regionu Plzeňského a Karlovarského kraje při poskytování zdravotních služeb v oboru orální medicíny a ústní, čelistní a obličejové (maxilofaciální) chirurgie. V těchto specializacích máme dlouholetou tradici především v léčbě slizničních onemocnění dutiny ústní, onkologických onemocnění orofaciální oblasti, ortognátní chirurgii, traumatologii a terapii onemocnění slinných žláz.

V roce 2004 jsme se stali prvním pracovištěm v České republice, kde byla provedena diagnostika a léčba onemocnění velkých slinných žláz endoskopickou metodou. Též jako první v republice jsme provedli některé typy výkonů orofaciální rekonstrukční chirurgie a rovněž jsme nově popsali některé chirurgické přístupy při řešení orofaciálních patologií.

Jsme moderním pracovištěm využívajícím postupů digitalizované a mikroskopické stomatologie, laserových technik i počítačem asistované chirurgie. Poskytujeme stomatologické ošetření hendikepovaným a jinak rizikovým pacientům, včetně dětí, s možností hospitalizace a ošetření v celkové anestézii.

Zároveň jsme základnou pro výuku studentů v několika magisterských i doktorském studijním programu LFP UK s navázanou vědecko-výzkumnou činností a centrem postgraduálního vzdělávání zubních lékařů. Vlastníme akreditaci pro realizaci specializačního vzdělávání v ortodoncii, maxilofaciální chirurgii, orální a maxilofaciální chirurgii a klinické stomatologii.