Oddělení parodontologie

Personál

Vedoucí lékař: MUDr. MDDr. Věra Ulčová

Lékaři: MUDr. Monika Budínová, MUDr. Eva Perglerová, MUDr. Barbora Valentová, MUDr. Martina Karnoldová, Doc. MUDr. Pavel Poleník, MDDr. Filip Krajčovič, MDDr. Nikoleta Molnárová

Sestry: Kamila Langmaierová, Romana Adamcová, Alena Feiferlíková

Cílem péče na oddělení parodontologie je řádná diagnostika parodontopatií a jejich adekvátní léčba.

Parodontopatie

Jedná se o onemocnění závěsného aparátu zubů (dáseň, parodontální vazy, povrchová kost, cement na povrchu kořene). Společným příznakem onemocnění je zánět. Ten se projevuje  některým z  příznaků jako je zarudnutí dásně, krvácivost, bolestivost, hnisavý výtok, viklavost či putování zubů. Nejčastější příčinou onemocnění parodontu je mikrobiální povlak, zejména v oblasti přechodu zubu a dásně, později dochází k mineralizaci povlaku a tvorbě zubního kamene, který opět podmiňuje další usazování povlaku.

Základní podmínkou v léčbě parodontopatií je dokonalá ústní hygiena, což mohou v některých případech komplikovat anatomické odchylky v postavení zubů a čelistí nebo nedokonalé stomatologické ošetření. Někdy se na onemocnění parodontu podílí celková onemocnění pacienta nebo léky, které jsou využívány k jejich léčbě. Vzácnější jsou projevy virových onemocnění, škodlivé fyzikální a chemické vlivy s působením v této oblasti.

V případě zánětlivého postižení dásně je stav většinou dobře léčitelný zlepšením ústní hygieny podpořené výplachy desinfekčními prostředky, eventuálně celkovou léčbou. Dlouhodobě neléčený zánět dásně postupuje do hlubších vrstev parodontu, vzniká onemocnění – parodontitis, pro kterou je charakteristická tvorba tzv. kapes (chobotů), což je prostor mezi zubem, dásní a okrajem kosti, kde dochází k usazování kolonií škodlivých bakterií v povlaku. Následkem činnosti bakterií dochází zánětlivým procesem k pozvolné destrukci tkání parodontu, jež může vyústit ve ztrátu zubů.

Vyšetření parodontu

Ke stanovení správného léčebného postupu je třeba důkladné vyšetření parodontu. Speciálními parodontologickými nástroji zjišťujeme hloubku chobotu, dále výtok z chobotu, přítomnost povlaku, viklavost zubu. Vyšetření je nutné doplnit rentgenovým vyšetřením ke zjištění úrovně a typu poškození kosti, popřípadě dalším laboratorním vyšetřením, které by mohlo odhalit některé doprovodné onemocnění, např. cukrovku.

Dále máme k dispozici set na DNA diagnostiku parodontitid, kterým můžeme vyšetřit parodontální patogeny. Toto se provádí pomocí papírových čepů, které se vloží do parodontálních kapes a poté se odešlou do specializované laboratoře. Ta identifikuje DNA mikroorganismů a určí citlivost na antibiotika.

Konzervativní ošetření parodontu

Konzervativní ošetření parodontu je základní způsob léčby parodontu. Spočívá v úpravě ústní hygieny, odstranění povlaků, zubního kamene a všech jeho nosičů. Odstranění zubního kamene se provádí buď nástroji ručními, které se mohou zavádět i pod dáseň a kámen se z povrchu zubního kořene a korunky seškrabuje  nebo nástroji vysokofrekvenčními (ultrazvukem).

Zub ve špatném postavení může být přetížen, proto bývá vhodná úprava artikulačním zábrusem zubu ve sklovině. Zábrus neznehodnocuje kvalitu zubu ani neohrožuje jeho vitalitu.

Léčba vyžaduje spolupráci pacienta s lékařem prováděním účinné ústní hygieny. Dochází k doporučení vhodných pomůcek ústní hygieny, někdy roztoků s desinfekčním a protizánětlivým účinkem. Některé stavy parodontu vyžadují preskripci antibiotik či chemoterapeutik.

Pacient je zařazen do systému pravidelných kontrol podle závažnosti postižení parodontu.

Mimo indikované dlahování či protetické ošetření chrupu s oslabeným parodontem je konzervativní léčba parodontu u pacienta s komplexním zdravotním pojištěním bez doplatku.

Na pomezí konzervativní a chirurgické terapie využíváme v rámci léčby také lasery, se kterými  pracujeme jak při ošetření parodontálních kapes, tak při chirurgických  výkonech na měkkých tkáních.

Chirurgická léčba parodontu

Tato léčba vede k úpravě anatomických poměrů, jako výkon preventivní nebo preventivně léčebný nebo k nápravě stavů, které vznikly v důsledku chorobného procesu. V některých případech je součástí výkonu i estetická úprava.

Chirurgická léčba je navržena v případě, že konzervativní postup nevedl k odstranění parodontálních chobotů a vyléčení zánětu, v některých případech je možné i částečné obnovení tkání, chorobou poničených.

Základní podmínkou pro navržení chirurgické léčby je dokonalá spolupráce pacienta v oblasti ústní hygieny. Špatná hygiena je důvodem ke kontraindikaci chirurgické léčby parodontu, stejně jako kouření nebo některé závažné celkové choroby.

Cílem léčby je:

  • odstranění hlubokých chobotů, jakožto zdroje opakovaných zánětů
  • vytvoření podmínek pro účinnou ústní hygienu
  • vytvoření podmínek pro odstranění povlaku a zubního kamene v ordinaci
  • odstranění okraje dásně k umožnění konzervačního či protetického ošetření

Příprava k výkonu - výkon se nedoporučuje provádět na lačno. K zajištění stability augmentačních kostních materiálů se provádí dlahování operované oblasti chrupu po dobu operační a pooperační.

Chirurgické výkony se provádějí ambulantně, v místním injekčním znecitlivění, součástí výkonu je založení stehů, eventuálně přiložení obvazu.

Shrnutí výkonů:

  • preventivně léčebné výkony – operace záměnou laloků, frenulektomie
  • léčba hlubokých chobotů – lalokové operace, řízená tkáňová regenerace parodontu
  • úpravy rozsahu dásně – gingivektomie a gingivoplastiky
  • krytí ustupující dásně – štěpy pojivové a epiteliální

Rizika, následky a možné komplikace výkonu – přechodná místní bolestivost, mírný otok, hematom v místě výkonu. Může se dostavit přechodná zvýšená citlivost zubů v operované oblasti na chlad.

Chování po výkonu, možná omezení – fyzický klid, řádná hygiena dutiny ústní, tolerance stehů.

Po výkonu, dle jeho povahy a celkového stavu pacienta, může lékař ordinovat antibiotika, případně analgetika. Doporučuje se přikládání studených obkladů, úprava stravy. Některé typy výkonů se provádí etapově, v některých případech je nutné u pacienta provést více výkonů. Vhodné je pokračovat vždy až po zhojení po předchozím zákroku. Výsledky chirurgické léčby, zejména etapového charakteru, se nedostaví ihned, ale někdy po řadě týdnů, měsíců až roků.

U výkonů, kde je prováděna náhrada kostní tkáně augmentačními materiály, není výkon hrazen ze zdravotního pojištění, výkon i použité materiály hradí pacient dle schváleného ceníku pracoviště.

Způsob objednání

Telefonicky: 377104765

Ordinační hodiny

  • Po, St, Čt, Pá 8:00-15:00
  • Út 8:00-14:00